Od kogo i w jaki sposób domagać się odszkodowania za wypadek na nieodśnieżonym chodniku?
Za chodnik i utrzymanie go w należytym stanie odpowiedzialność ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości, wzdłuż której przebiega chodnik. Właśnie do tej osoby należy kierować roszczenia o naprawienie szkód powstałych w wyniku wypadku, np. poślizgnięcia się na nieodśnieżonym chodniku, jak również upadki w sklepach.
Obowiązek utrzymania chodników w czystości jest ustanowiony na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta mówi o obowiązku uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
Aby uzyskać odszkodowanie od podmiotu odpowiedzialnego należy złożyć pozew do sądu.
W pozwie należy podać czego oczekuje się od właściciela nieruchomości. Najczęściej chodzi tutaj o odszkodowanie, a w przypadkach ciężkich obrażeń nawet o przyznanie renty tymczasowej. Poszkodowany może ubiegać się również o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
Poszkodowany jest obciążony obowiązkiem udowodnienia powstania szkody. Oznacza to, że osoba która odniosła uraz na nieodśnieżonym chodniku, musi udowodnić związek pomiędzy śniegiem lub lodem na chodniku a szkodą jaką doznała. Skutecznym sposobem jest dołączenie do pozwu zdjęcia oblodzonego chodnika lub powołanie się na zeznania świadków. Do pozwu warto dołączyć rachunki za koszty leczenia oraz dokumentację medyczną związana z poniesionymi obrażeniami.
Kancelaria Prawna Guzicki & Orzechowski skutecznie pomaga uzyskać należne odszkodowanie w przypadkach poślizgnięć lub upadków na chodnikach, w sklepach czy miejscach publicznych.